Ще не встигли прийти свята як скоро вони відійдуть. Як співається в коляді: «А той третій празник – Святе Водохреща». 19 січня християни святкують третє найважливіше свято взимку. У народі його ще називають – Йордан. Тому що Ісус хрестився на річці Йордан.
Що ж це за свято і як його святкувати?
То вибори, то зима, то робота, то ще щось, але святкувати треба. Це Наші традиції і ми цього не повинні ніколи забувати.
Звідки ж пішло Свято Водохреща. Коли настав час – Ісус Христос вирішив охреститися. Було це в 30 – ти річному віці. Син Божий пішов на річку Йордан охрестився, вийшов на берег і Бог-батько сказав, що Ісус – Син Божий, що прийшов спасти Світ.
Це свято також ще називаються Богоявлення, бо Святий Дух зійшов у вигляді голуба. Навіть існує традиція при посвяченні води на річках випускати в небо голубів, щоб вони літали над річкою. 🙂
Ввечері перед Водохрещам люди сідають на другу Святу вечерю, а вранці ідуть до церкви святити воду.
Спочатку відбувається Велике Богослужіння, а потім посвячення води. У місті зазвичай її освячують або в церкві або на вулиці. Воду наливають у виварки або бочки. Процесія на чолі із священниками посвячують воду.
В цей день за повір’ям Йорданська вода є цілющою . Вона помагає від хвороб, її дають пити хворим, нею окроплюють тварин, хати тощо. Кажуть вода допомагає від усіх нечистей.
Що цікаво не може ніхто зрозуміти той факт, що ця вода не поститься, не смердить, і може довго зберігатися. Кажуть, що може срібло помагає, яке є на багатьох хрестах у священників.
Також все частіше запрошують священників, щоб вони прийшли і освятили Вашу домівку.
У місті освячення води не таке цікаве як у селі. Там за традиціями освячують воду на річках, якщо вони звичайно є. Ще буває у криницях.
Отже, перед святом мужики ідуть на річки і з криги вирізують хрест, пробивають ополонки. Хрест обливають буряковим квасом. Біля хреста будують престол і прикрашають ялинками або соснами, що символізує «Царські ворота». Після недовгої відправи священник освячує воду занурюючи у воду хрест.
Коли церемонія закінчена люди підходять із посудинами і набирають воду. У місті – парафіяни приходять із своєю водою, де добавляють трішки свяченої. Ну, це не має різниці. Головне попити Йорданської води. Опісля приходять додому і поки хазяйки готують обід – господар дому окроплює будинок водою.
Також додам, що цього дня люди вітаються наступним чином:
«Христос хрещається – в ріці Йордані».
Веселих свят. Святкуймо на здоров’я!!!
P.s. Дуже не подобається мені у цьому святі, що після освячення води, особливо у містах, люди пхаються за водою. Бувають випадки, що обливають других. Що мало води чи що? Все показує культуру. Ні встати гарно в чергу і набрати по нормальному. Що Вас спасе тих 5 хвилин?
У публікації використано фото з сайту st-konstantinov.at.ua.
Автор статті: Vorobus.
Поправка: це свято ще називається Богоявленням не тому що Святий Дух зійшов у вигляді голуба, а тому що Бог відкрито явив Себе так, як ніколи раніше відкрито не являвся людям, тобто у Святій Трійці. А щодо срібла на хрестах, то навіть не у всіх кафедральних соборах знайдеш такі хрести. А вода дійсно не псується. Ще одна поправка, на ріках престолу не будуть, тому ще це на хата чи щось подібне, щоб будувати. Також священик освячує воду не фактом занурення хреста у воду, а фактом молитви. Ще додам щодо вітання «Христос хрещається – в ріці Йордані». Воно раніше ніколи не вживалося. Можу навести приклад: є ще одне з великих церковних свят – це Обрізання Господнє, проте в цей день ніхто не вітається Христос Обрізається. Тому на свято Водохреща слід вітатися Христос Народився – славімо Його. А щодо пихання в черзі повністю погоджуюсь з Воробусом.
Вельмишановний всезнаючий неон 🙂 Дякую за поправки. Відповідаю на твої поправки:
На рахунок престола, то це робили колись а не зараз. Зараз люди не мають охоти це робити. Гнилі напевно. 🙂 Колись така традиція була з льодку його робити.
Щодо вітання. Ну ти тоже порівняв свято Обрізання і Йордан. Що Хрещення, а що обрізання. Не знаю як тебе вчили, а у нас ще з дитинства вчили предки, що вітатися треба так як я написав. Хоча якщо у цей день скажеш “Христос раждається”, то нічого поганого не буде. Просто у різних людей по різному святкується. Головне привітатися. А то дожилися, що ідеш голову опустять, хоть би “Добрий день” сказали.
Отак.
Отже в мене теж пару зауважень:
від слова “мужики” мене мало не знудило мабудь краще використати слово мужчини
а слова “хрещається” в українській мові немає можливо охрестився, але в церкві (УГКЦ) в цей день вітаються : “Христос рождається” можливо інші конфесії мають інші традиції.
Неон має рацію, бо в цей день священники промовляють “Христос народився.” А народна творчість не вмирає, і люди в цей день чомусь взяли за правило вітатися – “Христос хрещається”, а це не зовсім правильно. Але великого гріха в такому вітанні немає.
Дякую за підтримку Архіваріусе. А якщо Воробус нам не вірить, нехай запитає свого дідуся чи бабусю, якщо він має щастя їх мати. На мою думку вітання Христос хрещається виникло після 91 року, коли зник духовний вакуум, і люди потягнулися до церкви, але в цей час у церкви було дуже мало освідчених священнослужителів, тому могли виникнути такі казуси. Варто лише згадати як виникло старообрядство в російській церкві. А ще, я не даремно порівняв обрізання і хрещення, адже обрізання по суті це те ж саме хрещення, але єврейське, а святкують його тому, що Христос обрізавши назавжди відмінив обрізання для нас, замінивши його на хрещення водою. Що ж до пристолу з льоду – з льоду можуть збудувати тільки стіл з хрестами, а престолом його називати не можна. Престіл має особливу символічну конструкція, основна частина якої схована в його середині, і освячувати його повинен архієпископ. А щодо того, що люди сьогодні замкнуті в собі і навіть не вітаються тут я з Воробусом згоден. І ще, Воробусе не ображайся, я тільки говорю як має бути, не в образу Тобі.
Та перестань неон чого я маю ображатися? Сайт то як у футболі матч для глядачів. Тут немає відвідувачів – немає сайту.
Я дуже радий
А я погоджуюся зі Воробусом. У Нас також вітаються так як каже автор. Так що немає чого видумувати. Навіть священник у цей день каже: “Христос хрестився”. А потім вже до Стрітення “Христос Раждається”.
Так що знову кажу немає хап-хап.
Генадію, я не сумніваюся що зараз у Вас так вітаються навіть священики, однак я за історичну справедливість. Звичайно в такому привітанні гріха нема, однак такі казуси є дуже небезпечними. Через подібні обставини стався старообрядницький розкол в російській церкві. Просто я не хочу щоб таке лихо спіткало і нас з Вами.
І так вже поділили більше нікуди.
O my God!!!
народ не гоніть собі!!! нехай кожен вітається так як він захоче! Свято дійсно велике і певна різниця між цими привітаннями не іграє великої ролі!!!
Сьогодні вперше збираємося з друзями пірнути в ополонку. Шукаю місце у Львові де буде водохреща, наразі тільки знайшов в с.Верещиці, а хотілось би ближче…
Тільки не забудь випірнути. 😀