Аквапоніка – унікальна сучасна технологія, яка все частіше використовується в акваріумістиці. Вона дозволяє об’єднати два заняття – вирощування рибок та рослин. Як показує практика, за допомогою такої техніки можна легко досягти більш ефективних результатів, ніж при окремих процесах.
Суть та особливості аквапоніки
Будь-яке хобі приносить задоволення, і не має значення, чим саме ви захоплюєтеся. Хтось збирає монети чи марки, іншим подобаються азартні ігри та бонуси за реєстрацію в казино, треті воліють розводити рослини чи акваріумних риб. Любителі двох останніх занять напевно оцінять аквапоніку.
Кожному власникові акваріума відомо, що періодично вода в ньому каламутніє, незважаючи на використання спеціальних засобів для очищення. Забруднення неминуче, але рибки не можуть мешкати у брудній, насиченій аміаком воді, тому її слід періодично міняти.
Відомо, що продукти життєдіяльності риб (а точніше – нітрати, що утворюються з аміаку) є гарним добривом для кімнатних рослин, тому можуть використовуватися з цією метою. Рослинність через коріння споживає удобрення просто з води, таким чином очищаючи останню. У результаті виходить замкнута циклічна система, що не потребує внесення хімікатів у розвиток рослин. А рибам достатньо давати традиційний корм.
Влаштування аквапонічної конструкції
У продажу вже є готові аквапонічні конструкції для домашнього використання. Але таку установку можна легко створити самостійно, тим самим заощадивши бюджет. Тут головне – правильно організувати процес.
Для установки знадобляться дві ємності: одна – для вихованців, інша – рослин. Ємність для останніх встановлюється безпосередньо на акваріум. Облаштувати рослинність можна у пластиковому контейнері прямокутної форми, з відповідною акваріуму площею та формою дна. Бажано, щоб ширина контейнера була дещо меншою за акваріумну кришку: повинен залишитися відкритий простір для годування риб.
Далі слід діяти так:
- Угорі ємності потрібно зробити отвір, вмонтувати в нього фітінг та приєднати через нього шланг для затоки води.
- Унизу вирізається такий самий отвір, призначений для зливу. Фітинг для зливного отвору має бути з краником, а шланг, що від нього прямує до акваріуму, обладнується сіткою (це дозволить додатково механічно очистити воду). Стики слід ретельно герметизувати.
- Вода до контейнеру для рослинності подається акваріумним насосом із фільтром, причому помпа має бути регульованою. Інакше буде неможливо підтримувати в ємності необхідний рівень води (він визначається досвідченим шляхом).
- Готову конструкцію треба перевірити на герметичність, що легко зробити у ванній кімнаті.
- До контейнеру насипається ґрунт: спеціально призначений для рослин або аналогічний тому, що міститься в акваріумі. На грунт виставляються пластикові горщики з рослинами (на дні обов’язково повинні бути отвори).
На цьому домашню аквапонічну конструкцію можна вважати готовою.
Корисні поради
Визначаючись з видами рослин та рибок, спочатку варто вибрати максимально невибагливий варіант того й іншого. Наприклад, це може бути спатифіллум або аспарагус, а щодо риб – гупі.
Потрібно стежити за оптимальним рівнем води у ємності для рослин.
Годування та утримання рибок мають залишатися незмінними.
Згодом можна вдосконалювати систему: додавати елементи освітлення рослин і фітоємності, впроваджувати до зеленого ансамблю квіти, експериментувати з дизайном акваріума тощо.
Додамо, що в Мережі є багато інформації про аквапоніку. Не тільки бетери знайдуть багато цікавого на сайті litsa.com.ua, а й любителі акваріумістики зможуть дізнатися чимало корисного на відповідних Інтернет-ресурсах.
Автор статті: inna.
Написати коментар