От ми і дочекалися. Свята наближаються. Завтра Андрія, а це значить, що дівчата у цей день гадають, а хлопці роблять пакості. У народі кажуть “збитки”. То що ж це за свято і як правильно його святкувати?
У першу чергу вітаємо всіх Андріїв із іменинами.
Свято Андрія відзначають 13 грудня. Його у народі називають ще свято Калити.
За християнськими переказами, Андрій Первозваний був одним із дванадцяти апостолів Ісуса Христа. Він приніс християнське вчення слов’янам. За легендою, Андрій передрік, що з волі Божої на Дніпрових схилах буде збудоване місто, а там, де він встановив хрест, згодом було споруджено Андріївську церкву.
Але, зараз про інше. Ще з давніх часів заведено на Андрія (у ніч із 12 на 13 число) гадати. Гадають переважно дівчата, але хлопці також можуть якщо захочуть. Це є час найактивнішого ворожіння, відгадування долі, застосування різноманітних заклинань і ритуальних дійств, що у більшості залишися в народній пам’яті і заповнили свято християнського апостола.
Ясно, що церква це забороняє, але люди, а особливо дівчата гадають.
Способів ворожіння є багато. Найпопулярніші такі:
1. Увечері під Андрія, коли стемніє дівчина виходить з хати і сіє на снігу насіння конопель. Потім, набравши жменю снігу йде до хати і, коли сніг розтане, лічить насінини. Парна кількість віщує шлюб, непарна – бути ще у дівках.
2. Запалюють дві свічки. Якщо свічки, згоряючи, схиляються одна до одної, то дівчину чекає щасливий шлюб, якщо ж нахиляються у різні боки – погана ознака.
3. Сни на Андрія вважалися віщими. У цю ніч дівчата намагалися спати не там, де завжди. Під ліжко ставили на ніч миску з водою і накривали дощечкою або соломинкою, що імітують місток. У сні дівчина сподівається побачити судженого, який переведе її через місток.
4. Також дівчата варили вареники. Кожна дівчина клала у ряд свій вареник. Після того запускали собаку чи кота, який давно не їв. Чий вареник з’їсть першим та і вийде на наступний рік заміж. Прикол є у тому, що хлопці тихенько обливають вареники горілкою чи нафтою і пси не їдять ні одного вареника. 🙂
5. Також варили вареники із начинками, а потім їли. У кого із якою начинкою попадеться, то і ту чекає така доля:
вареня – велике палке кохання;
борошно – велика мука;
з копійкою – цілий рік будуть гроші;
мак – сльози;
перець – твоя половинка буде сварливою;
без начинки – рік буде неприбутковим і сумним.
6. А ще виходили із хати і жбурляли чобіт із правої ноги через хату. куди була повернута халява чобота, звідти і мав бути суджений. Прикол був такий, що часто чобіт залишався на хаті. 🙂
7. Писали чоловічі ім’я і кидали під подушку. Потім тягнули і знали як буде звати судженого.
8. А ще пекли калиту. Бо без калити, то не свято. То такий кручений хліб. його підвішують і по черзі пригають і кусають. Хто вкусить, то у того збудеться бажання, яке він загадав.
А що хлопці? а вони у цей день робили пакості. Якщо ранком Ви встаєте, а у Вас не має брами чи ще чогось, то це наслідки Андрія.
Також вони могли розібрати тин або зняти ворота у дворі надто суворого дядька, що не пускає дівчину гуляти. А ще могли напакостити дівчатам. І ображатися на них чи сердитися не можна було. На те й Андрій, – кажуть люди, – щоб хлопці буянили.
Таємниче, жартівливе й завзяте, старе як світ і на диво сучасне, – ось яке воно, Андрієве свято.
Погадайте і Ви, але дивіться, щоб Вам хтось не напаскотив.🙂
У статті використано фото з сайту culture.unian.net.
Автор статті: Vorobus.
Пам’ятаю ми з типами провчили на Андрія одного дядька. Злий він такий був, харив Нас. Ми вечором вкрали його фіру, розібрали і закинули на зупинку.
Ранком тип стає, а фіри не має. Люди їдуть на роботу а фіра на зупинці. Злосний дядько так плювався.
А ми стоялли і кажем хто ж то зробив 🙂
До речі як він її знімав я не знаю але налахався я на цілий місяць 🙂
Да не розказуй байки ти блін мультовод Букінский 🙂
Дивись шоб я на Андрія тобі двері не облив бензиною 🙂
Остерігайтеся Ноторіуса!! Короля бензокоЛоЛонок! 😀
Пакості повинні бути розумними-а не те щоб нагадити біля дверей-чи дзвінок зняти-я б за таке-би руки по відрубував по самі локті-а як би побачив що ще хтось сидить біля дверей)))-получив би шпіц як бродячий пес-Notorious BIG!!!
Гена Букін правду пише!! Бо в моєму селі хлопці так само зробили з фірою)))) але фіра була вкрадена з сусіднього села))))
А ще бувало знімали браму 🙂
Гена Букін, та шо тут брами знімати?..треба зняти скальпель НарКУсу 🙂
Narcus! А хулі ти весь час нападаєш на Великого Юриста? Напиши щось позитивне. Ннаприклад, про львівські “Карпати”…
Тут тема про Гадання а не про карпати!!! І в загалі я тобі краще про Динамо напишу бо в карпатах не розуміюсь!!! А того Мейсона ВІГ потрібно провчити!!!
Narcus’y and Notorious’y потрібно в один одного icq взяти і поспілкуватися,потім логи сюди закинути , має бути цікаво 😀
Ух ти наш батанчик-добре 🙂
У ICQ я назву його “розмовляюча дупа”)))
А коли саме гадають? до 12 -тої чи після?
Після 24 години в неділю.
Щось Воробус слова не дотримав. Я чекав його, а він, взяв та не прийшов. 😀
Ще є один спосіб гадання – треба на маленьких папірчиках написати різні хлопчачі імена і покласти під подушку, а на ранок витягнути один папірець, те імя яке випаде буде іменем майбутнього чоловіка. Я так гадала і хочу сказати, з власного досвіду, – то повна фігня.
а розкажіть будь ласка якесь гадання?
ЛьолЯ,
Колдуй баба, колдуй дед,
Колдуй серенький ведмедь.
😀 😀 😀
😀 😆
ворожіння — це гидота для Бога
дивно, як наше “традиційне” християнство тихо-мирно співіснує з цими діяннями
DUNCAN МОЛОДЕЦЬ, ВСЕ ПРАВИЛЬНО. ЦЕ- ГИДОТА ДЛЯ БОГА