Сьогодні християни відзначають день семи святих мучеників Маковеїв, або як звичайно кажуть у нас в народі, «Маковея» і їхню матір Соломію, які загинули за християнську віру.
Це є перше свято Спаса, всього їх у році три.
У народі Маковея називали святом квітів. З цього дня вже починають відлітати на південь ранні птиці, поступово ми вже наближаємося до осені і до зими.
Від сьогоднішнього дня і аж до 28 серпня триватиме найкоротший піст у році під назвою Успенський.
Такий нетривалий пост нібито є продовженням Великого. Оскільки святі упросили Бога, щоб він зробив перерву.
Напередодні Маковея за традицією потрібно приготувати “маковейську квітку” – букет, який складається з багатьох рослин – м’яти, чебрецю, нагідок.
Вважається, що кожна рослина має властиве їй магічне значення. Усі рослини разом із кількома голівками маку освячуються в церкві. У давнину освячений мак навесні розсіювали на городі, а засушені квіти дівчата вплітали у коси для зміцнення волосся.
У цей день, ще з давніх-давен, люди йшли до церкви аби освятити квіти і мак, а точніше – «Маковієву квітку».
Що це таке?
Це букет з чебрецю, оксамити, рути, м’яти, васильків, нагідок та інших городніх квітів. До цього додають головки невеликого соняшнику і маківки.
Вважалося, якщо ви цього дня не освятите квіти, то ваше господарство не буде цвісти.
З Маковеєм пов’язаний ще один цікавий обряд , а саме освячення води, особливо колодязів, які розповсюджені в сільській місцевості.
Це, до речі, глибинний звичай наших пращурів, що минає, корінням ще в дохристиянські вірування.
Перед тим, як здійснити освячення, хлопці з чоловіками вичищали дно колодязів.
Натомість дівчата плели віночки. Ними вони прикрашали криниці, а у воду кидали лепеху і любисток, щоб вигнати звідти злі сили і допомогти оселитися добрим духам.
Вже на самого Маковея сюди прямував похід – із дзвіночками, музиками і дітворою, щоб здійснити Святочне подію – освячення води.
А ще на Маковея люди, що хворі, купаються в річках, тому що вважають, саме на Cпаса на воді, так також називають це свято, вода стає цілющою.
Тому, до сходу сонця купалися, промовляючи: «Водиця-Студениця, очищала ти коріння і кремені, очисти і мене, хрещеного».
У публікації використано фото з сайту cult.gov.ua.
Автор статті: Vorobus.
Написати коментар