Водій, а я до ринку Добробут доїду? Ні, не доїдете, там все перерито. А в центр хоча б? Ні, там також все перерито, доїдете хіба що до Підвальної, а далі я поїду по вузеньких вулицях.
Ось такі розмови можна почути між пасажирами і водіями маршруток протягом останніх днів і будуть вони ще як мінімум до 1 вересня.
Як ви мабуть зауважили сьогодні наша розповідь піде про ремонти доріг у Нашому місті.
Давно я не пам’ятаю, щоб Львів був в суцільних ремонтах. Це просто щось, центр міста так перекопали, що таке враження, що шукають останки мамонта чи динозавра. Біля пам’ятника Данилу Галицькому гори з бруківки скоро сягнуть рекордного рівня. 🙂
Ремонти у Львові відбуваються не тільки в центрі міста, а і в інших куточках. Зокрема, на вулиці Стрийській, Зеленій, Кульпарківській також шукають динозавра чи ще щось. Трлейбуси не їздять, популярний маршрут трамвай № 6 тимчасово зняли.
Ремонти – це добре, поставлять щось нове, але з такими темпами як працівники їх роблять у місті виникають дуже великі проблеми насамперед із транспортом. Вулиці і так вузькі, а ще тепер по них зробили двосторонній рух.
Приклад, вулиця Вічева, де маршрутному таксі щоб розминутися із автівками, що їдуть назустріч потрібно ой як багато часу. А ще бачив як якийсь дядько взяв і припаркував на вузькій вулиці своє авто, ото тип, рух паралізувався остаточно, аж допоки власник автомобіля не від’їхав.
Ремонти це також підготовка до Євро-2012, яке незабаром відбудеться у нашому місті.
Моя думка щодо ремонтів наступна:
Я розумію все, ремонт потрібний, комунікації потрібно поміняти, все робиться на благо міста, але подивимося на ситуацію із іншої сторони.
От впустили зараз транспорт вузькими вулицями, та там за декілька днів тротуари так знівечили, що коли завершать ремонт в центрі потрібно туди переходити, або ж центральна частина міста. Скільки ходило розмов, що її архітектуру потрібно берети, розвантажувати транспорт, не впускати автомобілів на площу Ринок.
І що ми маємо? За місяць часу я собі тільки можу уявити скільки транспорту кожного дня тут буде проїжджати і якими будуть дороги там і тротуари. Архітектура ж може посипатися.
Можна ж ремонти робити, але не перекрити дві центральні вулиці відразу ж, або якщо робити ремонт, то не спати, а рухатися, залучити побільше працівників, працювати цілодобово.
Отоді буде справа. А то закрили центр на місяць, і біля Добробуту перекрили все. Як проїхати без поняття.
Йдеш біля вулиці, де ведеться ремонт, а працівники роблять все помалу, щоб часом не змучитися.
Чесно кажучи як вже ті ремонти дістали, коли це вже завершиться?
Насамкінець, щоб вам не було так сумно анекдот в тему:
Вибігає Садовий з міської ради, ловить таксі і каже, що таксист має 10 хвилин, щоб заїхати в аеропорт. Таксист каже добре, завезу, але за умови що мер замотає очі.
Садовий так і зробив, таксі заїхало за хвилин 7, мер розмотує очі і зі здивуванням каже: «Якою то ти дорогою мене віз?». На що таксист відповів: «Ага, тобі скажи, то ти ще і цю дорогу перекопаєш». 🙂
Автор статті: Vorobus.
Я почув тут багато критики но їзда на “американських гірках”(дорогах) вже дістала ліпше потерпіти 🙂
Анекдот: “Туристи-поляки вельми обурюються станом львівських доріг. На що самі львів”яни із неприхованою агресією відповідають: “Які ви нам дороги залишили у 1939 році, по таких і їздимо…”
Переходьте на велосипеди.
😀 Treba navchitisya pratsuvati cruglo dobovo abo v nochi, yak tze robliaty v usiomu tzivilizovanomu sviti
Треба ще спеціалістів понаходити, щоб роботу в три зміни організувати. 😉
Знущаєшся???? По перекопаних дорогах фіг проїдеш, а по неперекопаних зараз такий рух, що туди краще не сунутися (а враховуючи “гіперкультурність” наших водіїв – ще й варто подалі триматися)
варто доручати ремонти доріг туркам або македонцям. якісно роблять, без халтури