Ще зі шкільної парти ми пам’ятаємо, що виробництво товарів і послуг поділяється на дві групи: «А» і «В». Товари групи «А» – це виробництво засобів виробництва (виплавка чавуну, виробництво тракторів чи важка металургія…), група «В» – це товари споживання (хліб, масло, мотоцикли, кавоварки…) та послуги (готельний, ресторанний бізнес…), що надаються населенню.
Радянське покоління людей пам’ятає постійну нестачу товарів споживання та досить неякісний сервіс установ обслуговування. Справа в тому, що тоді (за Союзу) на усі групи товарів виділялися кошти з держбюджету. Співвідношення фінансування груп товарів «А» і «В» було 3 до 1. Тому був дефіцит на ковбасу, а космічних ракет запускали щомісяця.
Ситуація кардинально змінилася з руйнуванням державного контролю над виробництвом та заповненням ринку (особливо з-за кордону) споживчих товарів. Населення зараз має можливість користуватися будь-якими благами споживання та послуг. Навіть якщо не вистачає грошей, то поспостерігати цей товар завжди можна у вільному доступі.
Державна служба статистики України дає цікаві цифри про кількість грошей, витрачених українцями на товари споживання і послуги у 2012 році. Загалом, на продукти харчування та безалкогольні напої населення витратило 384,212 млрд. гривень (це 38,9% від усіх витрат на товари групи «В»).
Громадяни України, також, заплатили за транспорт та пальне 120,863 млрд. гривень (12,3%), на оплату житлово-комунальних послуг люди віддали 119,882 млрд. гривень (12,2%).
Витрати на алкоголь та сигарети склали 76,168 млрд. гривень або 7,7%. Найменше українці в 2012 році витрачали на ресторани і готелі (24,624 млрд. гривень або 2,4%), зв’язок (23,436 млрд. гривень або 2,4%), а також на освіту (13,535 млрд. гривень, 1,4%).
Разом на себе і власний комфорт громадяни України дали в економіку держави 762,72 млрд. гривень (!!!). Це більше, ніж два бюджети нашої держави на 2013 рік.
Наведені цифри не враховують грошей на відпочинок за кордоном та всякі-різні оплати за концерти-шоу в Україні (а вони теж коштують).
Які ж ми, українці, все таки, молодці! Бідкаємся, що погано жити, а два річних бюджети з кишень віддаємо (і це не останні гроші!). Значить, не все так погано у нашому домі.
Шануймося!
Автор статті: zars.
…. вітаємо з поповненням полку вітчизняних економістів ще одним видатним оптимістом 😮
:hello:
Так, це говорить про те, що ми не тільки вміємо працювати але ще й красти. Бо ж звідки беруться зайві гроші?
🙂