Всеукраїнська толока: прояв суспільної активності чи злочинна дурнуватість влади?

Всеукраїнська толока

Сьогодні, 20 квітня, український уряд оголосив Всеукраїнську толоку. У суботній день комунальники і працівники бюджетної сфери будуть змушені задарма вийти прибирати вулиці і парки міст та містечок України. Толока нібито приурочена до Дня довкілля.

Історично “толока” – це форма традиційної взаємодопомоги, що була притаманна українському селу, коли необхідно було виконати термінові роботи. Добра традиція безкорисної праці у наш час перетворюється у PR для політиків різних рівнів.

І хоч добра ідеологія потреби наведення порядку і чистоти усього навколишнього перед Великоднем мала б бути тільки позитивом, хочеться глянути на проведення таких акцій критично.

Насамперед, традиційно, передвеликоднє прибирання проводиться у „Чистий четвер” останнього тижня посту. Ця християнська традиція передбачає не тільки наведення чистоти у власних оселях, але й допомогу бідним, часто немічним старим людям. Така норма ще досі зберігається традиційними українськими родинами. Особливо в українських селах. У „Чистий четвер” не одна одинока старенька бабця чекає на сусідів, що приходять прибрати хату чи обійстя.

У совдеповську добу проводилися „камуністічєскіє суботнікі”, які припадали на найближчу суботу до дня народження Лєніна (22 квітня). І, навіть, якщо це було у передвеликодню суботу людей гнали на дармову працю з віниками, граблями і лопатами. У цей рік до Великодня ще далеко, але наші ригональні боси ніяк не можуть відійти від тої бздури і далі змушують людей вийти у вихідний день до праці.

Подається це під соусом високої свідомості та добровільності. Сьогодні не один чиновник чи мер „замалюється” з лопатою в руках і пофоркається з народом.

Також читайте:   10 найважливіших подій 2015 року в світі

Основною „добровільною” некомунальною бойовою одиницею українських толок є середні школи – вчительки та учні. Дирекції шкіл отримують „рекомендації” від райдержадміністрацій з проведення у певний день на певній території прибирання. Сумлінні директори змушені під списки і жорсткий контроль заганяти у суботу класних керівників з дітьми прибирати бруд на вулицях і парках. Часто не вистачає реманенту (бо хто буде це забезпечувати?…) і діти з вчителями у вихідний день під контролем змушені „радісно і свідомо допомагати” комунальникам.

У нашому місті Львові є така територія як Сихівський парк. Фактично це захаращена брудом відпочивальників зовсім необлагорожена лісова місцевість. І рік у рік діти-школярі з вчительками змушені збирати усю нечисть – від пляшок з під пива і горілки до використаних презервативів, шприців і предметів жіночої гігієни! Та про яке трудове виховання молоді може йтися під час такої „толоки”. Уявіть ситуацію, коли якесь дитя (не дай Боже) пораниться наркоматським шприцом! Такі території мають прибиратися не то що комунальниками, а спеціальними загонами МНС.

Як завжди, добра традиція української толоки у черговий раз набирає елементу збоченьства наших дурнуватих чиновників. За це потрібно карати.

І ще один аспект. Ніколи на жодній українській толоці не видно так званих молодіжних громадських організацій – від „Пласту” до „Молодих регіонів” з „Комсомолом”.

…А вчительки з дітьми замість того, щоб відпочити і зробити щось корисне вдома у вихідний мають демонструвати „високу суспільну свідомість” на благо територіальної громади.

Автор статті: zars.Також раджу прочитати:

коментарів - 6 може ще щось напишете?

 1. Пан П 20.04.2013 пише:

  І ще один аспект. Ніколи на жодній українській толоці не видно так званих молодіжних громадських організацій – від „Пласту” до „Молодих регіонів” з „Комсомолом”.

  Це не зовсім так. Молодіжні організації так само беруть участь у толоці, так саме в цей проходить всеукраїнська акція “Зробимо Україну чистою”. Я сам ще позаминулого року закликав всіх зі сторінок свого сайту http://waking-up.org/podiji-u-lvovi-2/ekolohichna-aktsiya/?lang=uk
  брати участь у екологічній акції. Тоді ми брибирали територію парку Знесіння, разом з нами були і волонтери з Пласту та ще кількох громадських організацій. А щодо доцільності таких акцій, то вони безумовно потрібні, єдине для них треба залучати людей виключно на добровільних засадах (а не добровільнопримусових). Головна мета їх доцільності, це не прибирання, а бути взірцем для деяких наших малокультурних людей. Бо чисто не там де прибарають, чисто там де не смітять. А людей, які засмічують навколишнє середовище треба жорстко карати не тільки грошовими штрафами, але і примусовими прибиральними роботами.

 2. patron 20.04.2013 пише:

  Не зовсім розумію твою логіку, Zarse. При бажанні, політику у нашій державі можна приплести абсолютно до любої сфери нашого життя. Але варто події оцінювати “тверезо”. Вважаю що якраз такі ЗАКЛИКИ до всеукраїнскої толоки є тільки у благо! Так як з кожною такою толокою кількість людей, які будуть поважити і забезпечувати порядок на своїх територіях (де вони проживають)хоча б раз на тиждень – зростатиме!

 3. fedun 21.04.2013 пише:

  Цілком з тобою погоджуюсь, для полятиків пр, для людей попрацюй один раз безкоштовно та як небудь і буде тобі щастя. Прибирати треба систематично, планово і постійно. Для підняття настрою
  http://www.svidomo.org/defend_article/13777

 4. Архіваріус 21.04.2013 пише:

  patron пише:
  Не зовсім розумію твою логіку, Zarse. При бажанні, політику у нашій державі можна приплести абсолютно до любої сфери нашого життя. Але варто події оцінювати “тверезо”. Вважаю що якраз такі ЗАКЛИКИ до всеукраїнскої толоки є тільки у благо! Так як з кожною такою толокою кількість людей, які будуть поважити і забезпечувати порядок на своїх територіях (де вони проживають)хоча б раз на тиждень – зростатиме!

  Благо полягає в тому, що прибиранням повинні всі займатися постійно. Тільки щось не бачу нашого аЗірова та його приплічникыв на прибираннях територій та вулиць. Все зводиться до того, що простий люд має займатися прибиранням територій, і при тому задурно. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 5. russo turisto 21.04.2013 пише:

  Архіваріус, Да равество должно быть во всем, даже при убирании г*вна, и всеми без исключения. Тогда все будет по-справедливому. А так… :facepalm:

Написати коментар

Ваш email не публікуватиметься.


*