До числа найбільших аеропортів Західної України відноситься міжнародний аеропорт «Львів» імені Данила Галицького.
Історія аеропорту у Львові бере свій початок в 1914 році, коли австро-угорською владою у районі Левандівки був побудований військовий аеропорт, який згодом почав приймати і пасажирські літаки. Але оскільки він не був до цього добре пристосований, в 1929 році відбулося перебазування львівського аеропорту в місце його сучасної дислокації.
Так виглядає старий термінал Львівського аеропорту, який був основним до відкриття терміналу А.
У 2009-2012 рр. в рамках підготовки до Чемпіонату Європи з футболу Євро-2012 проведено реконструкцію аеропорту: побудований новий сучасний термінал А в стилі хай-тек; старий радянський термінал також був відремонтований; а злітно-посадкова смуга продовжена з 2 510 до 3 305 метрів, для того, щоб вона могла приймати літаки класу D.
Новий термінал «А» має пропускну здатність 2 тис. пасажирів / год. На 1-му поверсі розміщуються зали очікування та реєстрації пасажирів, обробка багажу, а на 2-3 поверхах – контроль авіабезпеки, прикордонний і митний контроль. Аеровокзал має 29 реєстраційних стійок, 18 стійок паспортного контролю, 9 пунктів контролю проходження на авіаційну безпеку.
У холі на першому поверсі можна побачити бюст королю Данилу Галицькому, ім’ям якого названо аеропорт.
На сьогодні Львівський аеропорт обслуговує внутрішні рейси до Києва, Дніпропетровська, регулярні міжнародні рейси в Стамбул, Варшаву, Мюнхен, Відень, Рим, Баку, Шарм-ель-Шейх, Тель-Авів, а також сезонні чартерні рейси на курорти Греції, Туреччини, Єгипту, Чорногорії.
Шановні автори, Ви хоча б зазначайте авторів фото, розберіться що таке авіадвірець і термінал, а тим більше ангар і ще, тим більше аеровокзал і аеропорт! Знаю, що таких радянських авіадвірців було і є декілька. Як типовий він був У Харкові, Сімферополі і навіть в Донецьку і ще декілька (до 5-ти у Росії). Всі вони – витвір “Аеропроекта” (м. Москва). Він і вони – типовість станом на кінець 40-их середину 50-х років ХХ ст. Немає зараз часу розписувати. Фото його з перону авторства Романа Петровського – кол. головного інженера аеропору, як і його ж з придвірцевого майдана. І т. і.