28 березня 2022 року виповнюється 430 років від дня народження відомого чеського педагога Яна Амоса Коменського. Його праці вражають своєю актуальністю.
Наприклад, «Лабіринт світу і рай серця». В главі 27, яка називається «Слава знаменитих в світі» йдеться про людей, що хотіли потрапити у Всесуд (Censuram vulgi). Для цього їм потрібно було розповісти про всі свої незвичайні, добрі чи погані справи, які заслуговують на безсмертя.
І ось прийшов один кандидат з ганебною сміливістю. Його неймовірно описав Коменський:
«… прийшов один, чаючий безсмертя, і, будучи запитаний, що зробив достойного для вічної пам’яті, відповів, що все, що бачив найславнішого в світі, руйнував, що він навмисне спалив храм, для якого працювало і затрачало засоби в продовж 300 років сімнадцять держав, і в один день перетворив його в руїни».
Цензор вжахнувся. Він не захотів впустити жорстокого сміливця у Всесуд. Але прийшла пані Фортуна і пропустила його.
А поганий приклад – заразний.
Заохочені таким, інші теж стали перераховувати все, що зробили жахливого. Про це Коменський пише так: «один – що пролив людської крові так багато, як можливо тільки; другий – що винайшов нову лайку для того, щоб можливо було лихословити бога,… п’ятий – що заснував нове суспільство паліїв, злодіїв і вбивць, які винищать все людське покоління, і т. д.».
І що ви думаєте? В Коменського Фортуна їх всіх пропустила на гору. Біля Фортуни сидів чиновник Слава, в якого, крім рота, нічого не було.
Але там походжала й Смерть, яка прибирала навіть мешканців Всесуду.
Фото:
Ян Амос Коменський;
«Лабіринт світу» з педагогічних творів Я. А. Коменського
Написати коментар