Прийшла осінь і порадувала всіх нас гарним урожаєм. Так вже повелося у нас, що ми всі на зиму робимо різні заготовки. Ось і Архіваріус також вирішив заквасити трохи капусти, щоб пізніше поласувати варениками з квашеною капустою. Я їх дуже полюбляю. Але для того, щоб заквасити капусту, її необхідно спочатку або виростити самому, або придбати її у інших людей.
Так як я не вирощував капусту мені довелося її купувати. Краще всього капусту купувати на гуртових ринках. Там широкий вибір та й ціни трохи нижчі ніж на звичайних міських ринках. У Львові таким ринком є Шувар.
Прибувши на ринок на своїх старих жигулях, Архіваріус пішов вибирати капусту. А це справа досить непроста, бо на закваску потрібно купувати пізню, або як її ще називають, зимову капусту. Добре відомо, що вирощують в основному три сорти капусти – рання, середня та пізня. Рання та середня капуста на закваску не годиться, бо вони не піддаються заквасці і можуть на протязі короткого часу зігнити. Для закваски годиться тільки зимова капуста, бо вона довго зберігається після закваски. Вона відрізняється від ранніх сортів зовнішнім виглядом – колір у неї темно-зелений, а якщо її взяти в руки, то вона має бути твердою як камінь.
Походивши по рядах нарешті я купив таку капусту, яка мені більше всього сподобалася – як за ціною, так і за своїми показниками. Купив капусти 70 кілограм, це якраз така кількість, яка вміщається у мою 50-ти літрову бочку.
Але для того щоб капуста була відповідної якості, для закваски потрібно купити ще моркву, насіння тмину, лавровий лист, сіль та чорний перець горошком. Отож я ще додатково придбав 7 кг моркви, три пачки тмину, одну пачку лаврового листка, дві пачки чорного перцю та 2 кг. солі. І з цими продуктами я відправився додому, де мене вже чекала дружина.
Машинка для того щоб посікти капусту у мене була своя, так що мені не довелося йти до кума з пляшкою за машинкою. Бо у нього така є, і він відповідно за пляшку горілки позичає її всім знайомим та сусідам.
Для того щоб почати сікти капусту її потрібно попередньо підготувати, а саме – розрізати головки на половин і відділити непридатні частини – качани та брудні листки. Також готуємо і моркву. Її потрібно очистити і потерти на спеціальній терці. Морква має бути потерта на соломку.
Ну ось здається підготовчі операції завершились і приступаємо безпосередньо до шинкування капусти. Згідно старих традицій, які мені ще передав мій дід, починаючи сікти капусту потрібно виголосити гасло – «Капуста вино». Завдяки цьому гаслу капуста отримує від вас позитивну енергію, і потім буде мати дуже чудовий смак. Це гасло потрібно періодично виголошувати. Скільки разів потрібно виголосити, ви відчуєте самі. Але закінчуючи сікти капусту це гасло потрібно виголосити на закінчення процедури.
Капуста, яка вже посічена, періодично відбирається у велику миску, це робить моя дружина, і перемішує її з морквою, насінням тмину, лаврового листа, чорного перцю та солі, до всього цього також додається невеличка кількість цукру. Загальна кількість цукру коливається в межах 200-300 грам.
Перемішану капусту поміщаємо в бочку або відповідну посудину і утрамбовуємо її. Після цього ставимо бочку у тепле місце і накриваємо її якимось чистим рядном або марлею. На другий день кладемо кружки і прикладаємо їх відповідним тягарем. Я використовую для цього камінь від бруківки. Зверху накриваємо рядном, щоб часом туди не потрапила якась літаюча потвора і не відложила там своїх спадкоємців. Періодично потрібно збирати росіл, який утворився з капусти. В тих випадках, коли його буде замало, то я доливаю трохи перевареної води з чайника.
Десь за 2-3 тижні капуста скваситься і її можна помістити в підвал, або в якесь інше підходяще місце. У мене таким місцем є балкон-лоджія, так як я проживаю в інкубаторі – багатоповерхівці.
Після того, як капуста викисла її можна використовувати за призначенням і готувати з неї різноманітні страви.
Смачного Вам!
Автор статті: Архіваріус.
Капуста корисна штука. Вній багато вітамінів, особливо С.
Proyse, Ага, точно так, щоб не морщилось лице. 🙂
З капусти квашеної борщ класний 😆
Wortex44, А еще очень классные щи получаются.
russo turisto, чув, що ЩІ мають бути кислуваті 🙂
Я ще можна квасити під капусту 🙂
http://electric.org.ua/rizne/kvashena-kapusta.html – ось 🙂 велика добірка матеріалу + гумор 🙂
Прям віршик.
Proyse, Та стараюся, щоб вам цікавіше було.