facebook

Бюджетні авіалінії

Подорожі небом

Нещодавно приснився мені сон, неначе я подорожую небом, різними шляхами - від Львова до Анталії, від Дюссельдорфа до Осло, від Лондона до Риги. "Дивна штука", - подумав я, подумки прокручуючи знову сон в голові. Отож, мені стало цікаво: як можна відвідати країни Європи літаком? Та й взагалі, подорожувати літаком - це ж дорожнеча мабуть. Хоча... у пошуках маршрутів натрапив я на так звані авіакомпанії-лоу-костери або ж дискаунтери від англ. "low-cost" - низька вартість або "discount" - знижка) і виявилося, що ці компанії працюють за принципом "швидко та недорого", наче навмисно створені,щоб примусити людей подорожувати.

Отож, сьогодні пропоную провести дискусію на тему: "Дешева подорож небом або бюджетні авіалінії".

Бюджетна авіакомпанія (інші назви - дискаунтер, лоу-кост-авіакомпанія) - це авіакомпанія, яка пропонує вкрай низьку плату за проїзд в обмін на відмову від більшості традиційних пасажирських послуг. Вперше свої польоти такі компанії почали здійснювати в 70-х роках ХХ сторіччя у США, проте достатньої популярності набули лише за останні роки. У 2000-му році таких компаній значно побільшало. З 2001 по 2003, коли індустрія авіаперевезень постраждала від тероризму, більшість традиційних авіакомпаній зазнали значних втрат, в той час як багато лоу-кост авіакомпаній декларувало прибутки.

Також входження нових країн зі Східної Європи в Європейський союз і зміна законодавства ЄС по відношенню до тих, хто ще не приєднався, призвело до домовленостей по "відкритому небі". Це відповідно призвело до подальшого розвитку концепції лоу-кост в Європі і появі нових операторів авіакомпаній. Загалом все більше і більше людей бажають літати, використовуючи такі компанії, і літати за принципом "дешево та сердито". Станом на 2007 рік понад 45 лоу-кост авіакомпаній обслуговували понад 3500 напрямків у Європі і маршрутів навколо Європи. Ого-го. Правда? Експерти у цій галузі припускають, що в Європі буде ще більше "економних" маршрутів, які літатимуть у понад 200 європейських міст. Ну що ж - чекаємо.

Небо стає ближчим?

 
Вже два роки тому українські пасажири почали призвичаюватися до моделі подорожей бюджетними авіалініями. У багатьох країнах люди давно переконуються, що найшвидшим видом транспорту - літаками - теж можна подорожувати дешево, і що важливо - комфорт, безпека та умови подорожей є достатньо високою.

Вперше бюджетні авіа-рейси запровадив авіаперевізник Wizz Air, створивши свою дочірню компанію "Візз Ейр Україна". На той час пасажирам пропонувалося дістатися з Києва до Львова чи Сімферополя за ціною від 79 грн. Багато молодих людей, які часто подорожують, відразу охоче скористалися такою можливістю. Компанія відразу завоювала популярність.

Wizz Air Hungary Airlines

Заглянувши на сайт компанії, можна побачити, що квитки є дешевеми, Наприклад міжнародні рейси в один бік з урахуванням усіх податків та зборів - від 199 грн. Минулого року можна було забронювати квиток по акції з Києва до Львова або до Катовіце за 9 грн. Загалом, якщо переглянути ціни, квитки можна знайти дешевші, ніж на поїзд в такому самому напрямку.

В чому сила, брате? - Cила в "Бізнес моделі"

 
Секрет дешевої ціни наступний: собівартість перевезення одного пасажира компанії лоу-костера вартує наполовину дешевше, ніж традиційними авіалініями. Такі компанії закуповують лише нові однотипні літаки. Це робиться для того, шоб зекономити на пальному, сервісі по обслуговуванню і ремонту "крилатих машин". Також економія відбувається на простоях: компанії здійснють по 10-12 рейсів в день, літаки близько пів доби у небі. Ці літаки проводять у небі й однакову кількість годин. Відповідно здешевлює польоти: обмеження багажу на борту й розмірів ручної поклажі. Зменшенню вартості сприяє і відсутність поділу місць у літаку на класи. Окрім цього, мінімізуються сервісні послуги. Тут головне завдання - доставити пасажира з пункту вильоту до пункту призначення. Немає обідів, відсутні додаткові сервіси у митних та транзитних зонах.

Використовують дані авіакомпанії й летовища так званого "другого ешелону". Відправлення відбувається рано вранці або пізно увечері з метою уникнення можливих затримок через завантаження повітряного трафіку, економія відбувається на обслуговуванні аеродрому і аеропортних зборах. Відсутність місць в посадочних талонах, тобто заохочення пасажирів швидше піднятися на борт і зайняти місця. Квиток на літак подорожуючий резервує винятково через Інтернет або кол-центр, розраховуючись кредитною карткою. Це відбувається з метою уникнення виплат комісійних агентам і системам резервування.

Що також є цікавим - звичайного квитка, як такого, немає. Проста схема плати за проїзд, використання одного бланка для проїзду в обидва кінці, а останнім часом звичайним є повна відсутність паперових квитків при переході на електронні квитки. Лише на електронну сриньку клієнту надсилають підтвердження на замовлення. У ньому - графік подорожі та код. Таким чином, роздруківка з Інтернету буде квитанцією, а код - підтвердженням оплати. Тут екомія відбувається на системі бронювання, утриманні кас. До речі, утримання міських кас для перевізників звичайних авіакомпаній складає близько 10 % вартості квитка. Гадаєте кінець? - Це ще не все. Мінімальний набір додаткового обладнання в літаку, відсутність розважальних відеопанелей, систем цифрового зв'язку пілотів з землею ACARS(Aircraft Communications Addressing and Reporting System) - все це робить вартість машини нижче і зменшує її вагу, а отже, і витрати пального.

Хочу стати лоукостером!

 
Якщо плануєте стати лоукостером, Вам потрібно врахувати наступне: потрібно ретельно спланувати виліт, щоб не довелося змінювати ім'я або дату мандрівки. Якщо перебронювати квиток на інші дані, це може коштувати дорожче, ніж замовити знову новий. Також надто ранні рейси або пізні рейси можуть призвести до того, що відбудеться нестиковка з пересадками на інші рейси. Проте компанії-лоукостери запевняють, що ця проблема вирішується,оскільки сучасні європейські аеропорти мають хороші авіасполучення і загалом можна через Інтернет і спланувати вдалу стиковку.Ще один нюасн щодо вильоту: якщо передумаєте летіти - гроші за квиток не повернуть.

Окремо слід сказати про багаж. Пасажир низькобюджетних авіаліній має право безкоштовно везти з собою лише ручну поклажу, вага якої буде жорстко регламентуватися.До прикладу, деякі компанії пропонують брати з собою на борт багаж, що не буде оплачуватися - не більше 10 кг. Кожний додатковий кілограм вантажу буде підлягати реєстрації і ціна буде зростати в геометричній прогресії. Тому краще наперед спрогнозувати вагу багажу і оплатити її при купівлі квитка, так буде значно дешевше, аніж при реєстрації відразу перед вильотом. Безкоштовно можна пронести - фото-відео камеру, ковдру, для дітей до двох років - їжу, коляску. Також згідно європейських стандартів безпеки, пасажир може пронести з собою на борт не більше 100 мл. рідини у невеликих контейнерах. Тому, краще великих пляшок шампуню не беріть, а то доведеться буде залишити цей багаж в аеропорту. Звісно, потрібно вивчити і правила , що можна брати в салон, а що ні.

У бюджетному літаку не можна зарезервувати певне посадкове місце.Дії принцип: "Хто перший встав - того і тапки" : .Звісно, деякі компанії пропонують придбати пріоритетну посадку, яка дає право зайти першим в автобус, який доставляє пасажирів до літака і таким чином вибрати собі місце у салоні літаки. Також, краще не запізнюватися -непунктуальним особам важко буде отримати комфортні місця :.

Щодо квитків, то їх краще замовляти щонайменше за 4-5 тижнів до вильоту. На свята - можна потрапити на промоцію. Що ближче до рейсу, то більше грошей доведеться викласти за квиток. А в день вильоту - ціни на квиток можуть "зашкалювати" вище, ніж у звичайних авіакомпаній.

Післямова

 
Прихід бюджетних авіакомпаній змусив національних перевізників переглянути свої тарифи на багатьох напрямках, де з'явилася конкуренція. Ціни на квитки почали суттєво знижуватися. Компаніям лоу-костерам пророкують неабияке майбутнє. Загалом основною перешкодою на шляху до розвитку авіаційного ринку України є поганий стан аеропортів та інфраструктури. У майбутньому, на думку експертів, бюджетні авіакомпанії в Україні конкуруватимуть з традиційними авіакомпаніями переважно на маршрутах за кордон.

А прямими конкурентами залізниць й автотранспорту у межах України вони можуть стати лише на напрямках Київ-Донецьк і Київ-Дніпропетровськ, Київ-Сімферополь та Київ-Львів, де є постійні інтенсивні пасажиропотоки. Поставити ринок в умови конкуренції може лише долученням України до програми "Відкрите небо", яке постійно відтерміновується. Ну що ж, почекаємо.

А поки Ви думаєте: "Куди ж це податися?", пропоную переглянути відео "Навколо світу за 80 секунд" ("Around the world in 80 seconds"), на яке нещодавно натрапив в мережі. Принаймі можна за 80 секунд відвідати безліч країн : Віртуально, звісно ::
 

коментарів - 4 може ще щось напишете?

 1. Vorobus 24.05.2010 пише:

  Почитав я статтю вельмишановного пана Банкідукі.
  Хмм непогано цими авіарейсами їздити. Саме головне це оперативність яку напевно всі полюбляють.

  Але так все дешево шоб не вийшло так як в тому фільмі Поліцейська академія, де капітан як його називали в фільмі “член”, летів дешевими авіалініями разом з курми, гусками, індиками. 🙂

 2. Архіваріус 24.05.2010 пише:

  Ну і круту ж мандрівку запропонував Банкідукі, до речі, його щось вже давно не було на сторінках блогу, він напевно мандрував цим самим лоукостером. Взагалі виглядає досить привабливо, одне тільки турбує, щось останнім часом доволі часто стали розбиватися різні аеробуси. А жити так хочеться. А подорож за 80 секунд сподобалася. Треба пакувати валізу. Може до Італії, чи Японії, або до аборигенів, хоча вони колись давно поласували Куком. 😆

 3. Stakeholder 25.05.2010 пише:

  Aрxiвaрiус, тe щo лiтaки стaли чaстiшe рoзбивaтися – цe iлюзiя, прoстo рaнiшe iнфoрмaцiя тaк динaмiчнo нe рoзпoвсюджувaлaсь нa вeсь свiт, a зaрaз любa aвaрiя,в любiй тoчцi плaнeти, i буквaльнo чeрeз дeкiлькa гoдин iнфoрмaцiєю прo нeї зaбитий вeсь iнтeрнeт.

 4. Архіваріус 25.05.2010 пише:

  Stakeholder пише: Aрxiвaрiус, тe щo лiтaки стaли чaстiшe рoзбивaтися – цe iлюзiя, прoстo рaнiшe iнфoрмaцiя тaк динaмiчнo нe рoзпoвсюджувaлaсь нa вeсь свiт, a зaрaз любa aвaрiя,в любiй тoчцi плaнeти, i буквaльнo чeрeз дeкiлькa гoдин iнфoрмaцiєю прo нeї зaбитий вeсь iнтeрнeт.

  Ніяка це не ілюзія. Кількість розбитих літаків прямопропорційна кількості авіарейсів, а їх з кожним роком стає все більше та більше і відповідно зростає кількість авіакатастроф. 😀

1 Згадки про дану статтю в Інтернеті

 1. Як спланувати поїздку за кордон

Написати коментар

Ваш email не публікуватиметься.


*