Рідна мати моя (моїй мамі присвячується)

мама

Незабаром ми святкуватимемо День Матері. Розповідати про це свято, історію виникнення, коли святкується, нема потреби, інформації достатньо на сторінках тенет.

Хотілось би поговорити про українські пісні цієї тематики, народні і ненародні, а також такі, що стали народними.

Я розгляну кілька пісень.

Пісня, з якої я почну, не здивує нікого - це «Рідна мати моя» («Пісня про рушник»). Пісня була написана поетом А. Малишком і композитором П. Майбородою до фільму «Літа молодії», що вийшов на екран у 1958 році, але стала справді народною і улюбленою багатьма поколінями. Перша назва пісні "Рідна мати моя", згодом вона стала знаною під назвою "Пісня про рушник": ця назва трапляється вже у збірнику, який названо першими словами пісні. Пісню цю співали безліч виконавців.

Я виділю виконання Квітки Цісик, незабутньої Квітки...

Голос Квітки Цісик був удостоєний Оскара, вона пропагувала українську пісню за океаном. Її ім’я відоме в усьому світі завдяки двом музичним альбомам українських народних і популярних пісень – «KVITKA» і «TWO COLORS», – рівних яким немає в українській легкій музиці і дотепер.

У Квітки Цісик було колоратурне сопрано рідкісного пізнаваного тембру. Її виконавська манера відзначалася вишуканістю та елегантністю. Вона вільно володіла різноманітними музичними стилями – від класики аж до джазу та рок-музики, а її тендітна, струнка постать і осяйна усмішка відразу викликали симпатію в слухачів.

Її батьки походили зі Львова. Троюрідний брат Квітки - пан Олесь - згадує, що Цісики виїхали в Америку у 40-ві роки, тікали від енкаведистських переслідувань інтелігенції.

Сьогодні ім’я Квітки Цісик широко відоме в Україні. Її неповторним голосом захоплюються і молодь, і люди старшого покоління. У 2010 р. у Львові, на будинку, де колись мешкала її родина (вул. Глибока, 8), була встановлена меморіальна дошка, присвячена співачці, а також одна з вулиць міста названа на честь незабутньої Квітки. У квітні 2011 році започатковано конкурс її імені. (з сайту www.philharmonia.lviv.ua)

Пісня «Два кольори» теж стала народною, її люблять і часто співають. У цій пісні є багато спільного з «Піснею про рушник». Це любов до рідного краю, до матері. Це і сорочка, вишита червоними та чорними нитками, в якості оберега.

Слова - Д. Павличка, на останніх виборах Дмитро Васильович, незважаючи на свій поважний вік, знову активно працював. Він без надії балотувався по списку Об’єднаної опозиції, де йому відвели непрохідне 150 місце. Мелодію до цих слів написав герой України О. Білаш.

Балада про маму. Балада про маму. Цю пісню, слова і музику до якої написав Богдан Максимків, що проживає у США, мало хто чув. Єдиний, хто виконує цю пісню на даний момент - це Володимир Окілко. Його виконання цієї пісні (як і усіх інших) є надзвичайно зворушливим, а голос Володимира просто зачаровує!

Я памятаю рідна мамо
Усі святі твої слова
Як ти колись ночей не спала
Ти дарувала нам життя
Ти нас при свічці сповивала
І не жаліла своїх рук

Нагадаю, Володимир Окілко є фіналістом конкурсу «Голос країни».

Пісень про матір багато. Це також і "Чорнобривці", це і "Мамина коса". Є пісні дуже сумні, які розраховані на надзвичайно сентиментальні почуття з боку слухачів,це такі пісні як "Мамина черешня" та "Пісня про матір" (Посіяла людям...) музику до якої написав І. Поклад, лауреат Шевченківської премії, а слова Б. Олійник- член КПУ. До речі, Національна Академія наук України висувала письменника Бориса Олійника на здобуття Нобелівської премії 2012 року.

Як вже було сказано - пісень багато, звичайно, всіх було би важко мені перелічити. Тому питання: які ще пісні цієї тематики знаєте Ви?

Як підсумок напишу: сумніваюсь, що від написаного чи списаного з тенет шкільного твору, на тему "Шануйте матерів своїх", який вчитель сказав написати учням, щось зміниться... Шанобу вчинками виражати треба, а не шаблонними словами... Отож, ШАНУЙМО Ж НАШИХ МАТЕРІВ!
Публікації по темі:

коментарів - 19 може ще щось напишете?

 1. BOGDAN MAKSYMKIV 10.05.2013 пише:

  CHURO DJAKUY AVTORY ZA TAKI PYBLIKACII , YCIM YCHACNUKAM VECELUX CVJAT :VELUKODNUX: , ZAPROSHYU YCIX DO CPIVPRACI , CHURO DJAKYU VOLODI OKILKY ZA PREKRACNE VUKONANNJA MOEII PICNI “BALADA PRO MAMY ” ZAPROSHYU YCIX VIDVIDYVATU KONCERTU VOLODI , YCIX VAM ZEMNUX U NEBECNUX BLAG Y PERED DEN MATERI VITAU YCIX MATERIV YKRAIINU , NUZKUU VAM YKLIN ….

 2. BOGDAN MAKSYMKIV 10.05.2013 пише:

  МАТУСЮ ГОЛУБКО ДО ТЕБЕ СЬОГОДНІ ЛЕЧУ ЖУРАВЛИННІ КЛЮЧІ ДЕСЬ НЕСУТЬ ТВОЇ РОКИ ПОСТІЙТЕ ДО НИХ Я КРИЧУ МАТУСЮ ГОЛУБКО ВІДКРИЮ ТОБІ СВОЮ ДУШУ ЖУРАВЛИННІ КЛЮЧІ ЗУПИНЮ ХОЧ НАМИТЬ НЕНАЧЕ НА СПОВІДІ БУВ Я І СЕРЦЕ НЕТАК ВЖЕ БОЛИТЬ ТІЛЬКИ ТИ ЗРОЗУМІЄШ ПОРАДИШ ТІЛЬКИ ТИ ЗРОЗУМІЄШ ОДНА Я ЩЕ ЛІТО Я ЛІТО МАТУСЮ ТІЛЬКИ ТИ ВЖЕ ГОЛУБКО ЗИМА написав і підготував :Bogdan maksymkiv , USA …

 3. DПЮ 10.05.2013 пише:

  BOGDAN MAKSYMKIV, Вам уклін за такі пісні, дякую!

 4. bogdan maksymkiv 11.05.2013 пише:

  I vam nuzkuu poklin , taki vidgyku nadaut meni natxnennja.

 5. bogdan maksymkiv 11.05.2013 пише:

  Ceu virsh miu takog , mau bagato picen na materuncky tematuky.

 6. DПЮ 11.05.2013 пише:

  Богдане, ваші пісні надзвичайно гарні!
  а чи можна якусь вашу контактну інформацію?

 7. BOGDAN MAKSYMKIV 11.05.2013 пише:

  proshy , zvuchauno mogna , mozete meni pucatu procto na facebook , abo elektronny poshty . djakyu .

 8. BOGDAN MAKSYMKIV 13.05.2013 пише:

  mogete meni zvonutu : 1-708-341-6312 ….

 9. DПЮ 13.05.2013 пише:

  BOGDAN MAKSYMKIV, дякую за контактну інформацію

 10. bogdan maksymkiv 14.05.2013 пише:

  You welcome.

 11. BOGDAN MAKSYMKIV 15.05.2013 пише:

  a xto vu e i zvidkilja vu znaete pro Balady pro mamy ?

 12. DПЮ 18.05.2013 пише:

  BOGDAN MAKSYMKIV, я- львів’янин!)

 13. DПЮ 18.05.2013 пише:

  BOGDAN MAKSYMKIV,
  знаю через те, що мені подобається голос Володимира Окілка, і я цікавлюсь його репертуаром.

 14. bogdan maksymkiv 06.07.2013 пише:

  Davno ne cpilkyvaluc , cho y vac novogo i jak vac zvatu , ja napucav zaraz dekilka xoroshux picen mogy podaryvatu komyc , kolu y vac e garni vukonavci pushit , djakyu .

 15. Архіваріус 07.07.2013 пише:

  bogdan maksymkiv, А пісня дуже гарна, мені згадалася моя матуся…
  Пишіть нові пісні, вони торкаються людської душі.

 16. bogdan maksymkiv 07.07.2013 пише:

  Djakyu I za vash vidgyk , ja pushy , tilku nema komy orangyvannja robutu , jakscho maete kogoc xto ce robut daute meni koordunatu , djakyu .

 17. Архіваріус 08.07.2013 пише:

  bogdan maksymkiv, Хто такими речами займається я не знаю, але на сторінках блогу Воробус ваші пісні можуть дістати своє нове життя.

 18. bogdan maksymkiv 08.07.2013 пише:

  Dyge djakyu za propozuciu , ja podymau ,ale xotiv bu znatu z kum ja pracyu , vedy perepucky I xocha jak vac zvatu , chu vu maete vidnoshennja do myzuku bo cmak y vac velukuu , tak scho zvonit bydy raduu cpivpracuvatu .

 19. bogdan maksymkiv 09.03.2014 пише:

  Не продавайте Україну українці, не повертайтесь до червоного ярма , бо знову повезуть нас по одиниці, до краю що зоветься,” колима ” .Там ще і досі стіни не обмиті, там ґрати ще блистять від рук, там кров’ю ріки литі, від наших українських мук. Не продавайте віру, мову, вміння, не йдіть на повідку цих псів, бо їх сьогодні не ” гризе ” сумління за наших відданих дочок й синів. Опамятайтесь прошу вас зєднайтесь в єднанні й розумінні сила в нас, ви роду нашого невідцурайтесь і сам Господь винагородить вас. Докажем світу що ми люди, ми нація серед міцних держав, щоб прапор майорів наш всюди й червоний брат ніколи більш на нас не ” зазіхав “. Слова мої.

Написати коментар

Ваш email не публікуватиметься.


*