Степан Бандера

Степан Бандера

Вчора 1 січня минув 101 рік від дня народження культової особистості в історії України – Степана Бандери.

Степан Андрі́йович Бандера — видатний політичний діяч, ідеолог українського національного руху ХХ століття, голова Проводу ОУН-Б.

Дата його народження збігається із Новим роком. Тому його ювілей відходить завжди на другий план, але таку людину не пам’ятати не можна.

Народився Степан Бандера 1 січня 1909 року у селі Старий Угринів, що на Івано-Франківщині у сім’ї священника і доньки священника. Степан був другою дитиною після старшої сестри Марти.

Ще з дитинства малий Степан приділяв увагу національній культурі, політиці, суспільству. Був свідком першої великої вітчизняної війни.

Дуже скоро, у віці 13 років він втрачає маму.

До народної школи він не ходив, бо учителі були задіяні у воєнних діях. Вчили його батьки і брати із сестрами.

Із 1919 по 1927 навчався у Стрийській гімназії., яку закінчив повністю.У вересні 1928 року він переїхав до Львова і тут записався на агрономічний відділ Високої Політехнічної Школи, де вчився до 1933 року. Але, диплом йому захистити не вдалося. Якраз перед дипломним іспитом через політичну діяльність його було арештовано і ув’язнено.

В 1932—1933 рр. виконував функцію заступника крайового провідника, а в середині 1933 р. був призначений крайовим провідником ОУН і крайового коменданта УВО на ЗУЗ.

Під керівництвом Бандери ОУН здійснило три політичних вбивства, що отримали значний розголос.

Зокрема були вбиті такі люди як Гадомський, якого звинувачуватили у нищенні поляками українського шкільництва та полонізації, працівника ГПУ Олексія Майлова як протест проти Голодомору в Україні та вбивство міністра внутрішніх справ Пєрацького, за якого польська влада провела криваві акції «пацифікації» (умиротворення) українців.

Степана дуже часто арештовували через його діяльність. Сім’я Бандери часто змінювала місце свого проживання. Постійні переїзди, переслідування виснажували сім’ю.

Знаковим був конфлікт з Андрієм Мельником, який очолив ОУН після смерті Коновальця. Від ОУН відійшов осередок Бандери, який у лютому 1940 року утворив «Революційний Провід ОУН» й перебрало собі назву ОУН-Р (пізніше — ОУН-Б; ОУН-СД).

Під керівництвом Бандери ОУН-Б стає кипучою революційною організацією, яка розбудовує організаційну мережу на Рідних Землях, творить похідні групи ОУН-Б з того членства, що було за кордоном, і в порозумінні з прихильними українській справі німецькими військовими колами творить український легіон та організує визвольну боротьбу, спільно з іншими поневоленими Москвою народами.

На початку 1940-х років Степан Бандера був завербований агентом абверу, а ОУН-Б тісно співпрацювало із німцями. Зараз ідуть різні суперечки, бо багато людей каже, що це була зрада.

Степан Бандера навіть добився, що хоч і ненадовго, але було проголошено відновлення Української Держави у Львові.
Помер Степан Андрійович15 жовтня 1959 року. Його тіло було знайдено на сходах одного із будинків у Мюнхені.

Експертиза встановила, що “смерть прийшла внаслідок насильного способу через отруєння ціанистим калієм”.

Ось так закінчилося життя діяча за свободу України.

Більш детальну біографію його життя можна подивитися на відео:

Зараз дуже багато точиться розмов про присвоєння Степанові Бандері звання – Герой України. Президент України – Віктор Ющенко сказав навіть, що не бачить проблем із цим, але поки що такого звання не присвоєно.

У проекті “Великі Українці” Степан із скандалом зайняв третє місце. Тоді йшла мова, що результати сфальсифікували.

Про нього складають пісні, на його честь називають вулиці, споруджують пам’ятники.

Зокрема, у Львові дуже шанобливо ставляться до борця за свободу. 13 жовтня 2007 року на привокзальній площі було відкрито пам’ятник Степанові Бандері. При відкритті двоє пластунів з куреня ім. С. Бандери несли дві капсули із землею з місця народження та могили С. Бандери. Ці капсули було вмонтовано у підніжжя пам’ятника.

Зараз як їдеш повз пам’ятник, то зразу кидається в очі, що його охороняють. Бо як і прихильників, так і анти прихильників є також багато.

Також пам’ятники на його честь можна побачити у Тернополі і Івано-Франківську.

А насамкінець пропоную переглянути відеокліп про Степана Бандеру:

Перегляд біографії і діяльності діяча свідчить про те, що людина дійсно боролася за незалежність України і за це її потрібно поважати.

Ми повинні знати свою історію.Також раджу прочитати:

коментарів - 7 може ще щось напишете?

 1. Гена Букін 02.01.2010 пише:

  О!!!! Знайома тема!!! Бабця розказувала, що колись Бандери були в Нас!!!!! Вони боролися за незалежність нашої країни.

 2. Архіваріус 02.01.2010 пише:

  Cтепан Бандера це людина, якою гордиться кожен справжній українець. Все своє свідоме життя він присвятив боротьбі за волю України.
  Його життя це приклад самовідданої боротьби за незалежність України. Ми повинні завжди памятати
  таких людей як він.
  Слава Україні! Героям слава!

 3. zars 02.01.2010 пише:

  Цікаво, як ВЕЛИКИЙ БАНДЕРА оцінив би сучасну українську державу… Шкода…

 4. bankiduki 03.01.2010 пише:

  Так цікаво,як же оцінили б ситуацію багато діячів тодішнього часу.Хоча я думаю нам є чим пишатися,Україна дійсно найкраща країна на землі,після стількох років гноблення,узурпації – ми все ще на плаву.Хоча можливо теперішня ситуація не всім подобається,але я думаю не завжди панувати таким гореполітикам у нас.Час змін вже в дорозі.

 5. Notorious BIG 06.01.2010 пише:

  Знаю я цього Стьопку 🙂 Він на Привокзальній стоїть весь окаменілий 🙂 Вчора бухав з ним 🙂

 6. Архіваріус 06.01.2010 пише:

  Notorious BIG, їдь до Києва і бухани з вождем пролетаріату.

 7. Notorious BIG 18.01.2010 пише:

  До печі, що там той Стьопка!!! Ось Черновецький – дісно мужик 🙂 Мій сенсей 🙂 Учітель Сплінтер 🙂

Написати коментар

Ваш email не публікуватиметься.


*