Старовинні палаци Львова: частина 1

Старовинні палаци Львова

Львів недарма називають маленьким Парижем. Тут на його території до наших часів збереглися багато палаців, кожен з яких має свою унікальну історію. Палац вірменських архієпископів, кам’яниця Бандінеллі та багато інших збереглися в доброму стані до наших часів і викликають живий інтерес у туристів та місцевих жителів. Пропоную Вам познайомитися з деякими із них.

Палац Баворовських. В самому початку ця споруда мала своє призначення як арсенал і була збудована за проектом військового архітектора Павла Гродзіцького у 1639 році. Суворі та могутні стіни першого поверху говорять про оборонну функцію цієї будівлі. Наприкінці XVIІ століття палац переходить у власність Чарторийських, які поруч з будівлею палацу спорудили манеж та стайню. На початку ХІХ століття палац переходить у власність графів Баворовських, які у 1830-1840 роках перебудували палац за проектом архітектора І. Хамбреза у стилі бідмаєрівського класицизму. Головна увага архітектора була зосереджена на східному фасаді палацу, який був оформлений трикутним фронтоном і балконом на тосканських колонах. Фасад палацу прикрашали скульптури, які виконав скульптор Йоган Баптист Шимзер. На нижньому фронтоні можна побачити скульптуру лежачого коня, а балкон прикрашають рельєфи зі зображенням орлів, які утримують гірлянди квітів. У 1877 році граф Віктор Баворовський перевозить до палацу свою бібліотеку. Згодом у 1900 році ця бібліотека стає публічною і з тих пір вона дістала назву бібліотеки Баворовських.

Палац Баворовських

За часів Радянського Союзу в приміщенні замку знаходилось відділення мистецтв Наукової бібліотеки ім. В. Стефаника. У 2006 році на кошти меценатів Антоновичів, Держбюджету України та уряду Польщі була проведена реставрація будівлі. На сьогоднішній день в цьому приміщенні находиться Палац мистецтв імені Омеляна та Тетяни Антоновичів Львівської наукової бібліотеки ім. Стефаника. Адреса палацу – вулиця Бібліотечна, 2.

Палац Бєльських. На вулиці Коперніка, 42 розташувалася споруда виконана в стилі класицистичного модерну. За проектом архітектора Івана Багенського цей будинок був споруджений у 1923 році для львівських магнатів Бєльських. Палац представляє собою двоповерхову споруду з мезоніном і ризалітом у правій частині. Композиція головного фасаду палацу асиметрична але добре вписується у похилий рельєф. Головний портик палацу підкреслюється вертикаллю колон коринфського ордеру, на яких спочиває аттикова балюстрада.

Палац Бєльських

Споруда палацу знаходиться у глибині земельної ділянки і оточена кованою металевою огорожею. У післявоєнні роки у палаці було розміщено Львівський Будинок вчителя. Починаючи з 1958 року в приміщенні палацу ставляться вистави польського народного театру у Львові.

Палац (кам’яниця) Бандінеллі. Ця будівля відноситься до пам’яток пізнього ренесансу, фасад якої прикрашають кам’яні дельфіни. Спорудження цього палацу відноситься до 1593 року. Власник палацу пройнявся вірою, що дельфіни убережуть його від різного роду небезпек, та будуть сприяти в торгівельних справах.

Кам’яниця Бандінеллі

Дещо пізніше на початку XVII століття італійський купець Роберто Бандінеллі придбав цей будинок і зайнявся у Львові не знаним досі бізнесом – створив у місті класичну пошту європейського зразка. Будинок було перебудовано у 1737-1739 роках, звівши для укріплення стін контрфорси. У ХІХ столітті у приміщенні будинку була розміщена книгарня Вільда, яка вважалася своєрідним клубом львівської інтелігенції.
В кінці 70-х років ХХ століття почали ремонт та реставрацію будинку. 28 грудня 2005 року відбулося урочисте відкриття Палацу Бандінеллі. Тепер в приміщеннях палацу розміщуються різноманітні експозиції Львівського історичного музею. Знаходиться палац за адресою площа Ринок, 2.

Палац вірменських архієпископів. На Вірменський вулиці за номером 7/9 знаходиться архітектурна пам’ятка, яка відноситься до XVII-XVIII століття. Разом в вірменським собором вони складають єдиний комплекс. Ансамбль Вірменського собору зі східної частини подвір’я замикається Палацом вірменських архієпископів. Палац був зведений наприкінці XVII століття архієпископом Гунаніяном. У 1778 році внаслідок пожежі палац сильно постраждав, але він був заново відбудований Я. Августиновичем, одним із наступників Гунаніяна.

Палац вірменських архієпископів

Будівля палацу завжди була центром життя вірменської громади у Львові. До наших часів зберігся цікавий портал з кам’яним обрамленням. Такі оздоби були поширені в архітектурі Сходу та давньої Кілікійської держави. Цей орнамент має вигляд жолобків зі вставленими дрібними валиками. Також до наших днів дійшли фрагменти віком понад п’ять століть – знаковий символ вірменських архієпископів на зовнішній стіні палацу.

Палац графів Голуховських. Ця будівля була зведена у 1865 році згідно проекту архітектора К. Оманна. Виконана споруда в неороманському стилі. Власником палацу був Агенор Голуховський, який неодноразово був намісником Галичини у другій половині ХІХ століття.

Палац графів Голуховських

В наш час в приміщенні палацу знаходиться діагностичний центр лікарні Львівської залізниці. Адреса палацу – вулиця Листопадового чину, 16.

Далі буде…Також раджу прочитати:

коментарів - 8 може ще щось напишете?

 1. VIK 06.05.2015 пише:

  >Львівської наукової бібліотеки ім. Стефаника. Адреса палацу – вулиця Бібліотечна, 2.

  Воробус – не вводь людей в оману – це 2 різні речі, бібліотека Стефаника до Палац Баворовських не має відношенні і знаходиться за адресою: м.Львів, вул. Стефаника, 2

 2. The Notorious B.I.G. 06.05.2015 пише:

  Настав час наколоти Гороба на шампур)) 😆

 3. Vorobus 06.05.2015 пише:

  VIK, The Notorious B.I.G., автора уважно читайте, Воробус тут ні до чого

 4. VIK 06.05.2015 пише:

  автора можна змінити як 2 пальці об асфальт)

 5. Vorobus 06.05.2015 пише:

  VIK, ти як той прищавий мальчік. Тобі кажуть став равликів на писок, а ти далі “умнічаєш” і не хочеш цього робити. 😀 😀 😀 ❓ 😆 😆 😆

 6. Jorgen 06.05.2015 пише:

  VIK, таки має і то пряме відношення.
  За адресою вул. Бібліотечна 2 знаходиться Палац мистецтв імені Омеляна і Тетяни Антоновичів Львівської наукової бібліотеки імені Стефаника

 7. VIK 10.05.2015 пише:

  Vorobus, на себе подивися 😀 😀 😀
  Папахуєш і вже давно 😀 😀 😀

 8. The Notorious B.I.G. 10.05.2015 пише:

  Папахуєт 100% 😀

1 Згадки про дану статтю в Інтернеті

 1. Старовинні палаци Львова: частина 2

Написати коментар

Ваш email не публікуватиметься.


*