Гість Львівської обласної науково-педагогічної бібліотеки – Іван Матковський

Іван Матковський

31 липня 2019 року в Львівській обласній науково-педагогічній бібліотеці (за адресою вул. Зелена, 24), Іваном Матковським була відчитана завершальна лекція на тему історії власників - Леона і Ядвіги Шептицьких та їхніх нащадків.

Лекція Івана Матковського була дуже насичена.

Коротко про дітей Леона та Ядвіги Шептицьких.

В сім’ї Леона та Ядвіги Шептицьких було дев’ятеро дітей. Про це згадувала у свідченнях Ванда Марія графиня Шептицька у Варшаві 26 червня 1978 року: «… Мої батьки жили свято. Було нас 9 дітей… Найстаршою була Софія, потім Ясь, Петрусь, Марія, Ванда (тобто я), Андрусь, Ганя, Кристя й Іза» (Матковський Іван. Казимир граф Шептицький – отець Климентій: польський аристократ, український ієромонах, Екзарх Росії та Сибіру, Архимандрит Студитів, Праведник народів світу, блаженний Католицької Церкви: монографія. – Львів, 2019. – С. 613).

Софія (чернече ім’я – Мати Марія Йосафата) перед вступом у монастир вивчала французьку мову на романістиці в Університеті у Львові й написала магістерську роботу. Була також 3 роки в Парижі, вивчала філософію в Сорбонні та французьку мову.
Яся відправлено на каторгу під Владивосток.

Петрусь помер малою дитиною.

Марія померла 30 серпня 1922 року від дизентерії.

Ванда стала монахинею сестер Францисканок Місіонерки Марії. Склала вічні обіти 17 вересня 1937 року в Лес-Шатле (Франція). Три роки вивчала у Сорбонні математику, фізику, хімію. Багато років працювала вчителем у Сирії.

Андрусь був семінаристом; його вбили у 1940 році.

Ганя описала спогади про батьків (Леона та Ядвігу) і їхню смерть.

Кристя одружилася з Франциском у 1939 році й у весільну подорож вони поїхали до Англії. Там їх застала війна. Франциск, як військовий, першим літаком прилетів до Польщі, щоб зголоситись до війська. Однак був ув’язнений і лишився у в’язниці до кінця війни. Крися всю війну провела у Франції. Там нею опікувалася Мати Тереза Шептицька (францисканка, дочка Олександра (Олеся) Шептицького). У Ліоні Кристя народила першу дитину і потім поселилася в Берку. Після війни вона з чоловіком виїхала до Канади.
Іза стала лікарем. Жила в Польщі (Торуні).

Працівники Львівської обласної науково-педагогічної бібліотеки дякують п. Іванові та п. Олені Білоус за надзвичайно пізнавальну лекцію, ґрунтовну працю над дослідженням життя та діяльності родини Шептицьких, подаровані книги, а також за мистецький проект «Молитва до Митрополита. Софія», який дозволив прослухати цілий ряд гарних лекцій.Також раджу прочитати:

Написати коментар

Ваш email не публікуватиметься.


*