Як навчитися вчитися

Як зробити самоосвіту максимально ефективною?

Ні для кого не секрет, що ми живемо у нестабільному світі. Змінюється середовища – змінюємося і ми. Намагаємося пристосуватися, вивчити щось нове, задіяти нову ділянку мозку. Світ наздожене та болюче шпигне щонайменше, якщо не адаптуватися до змін. Люди, що володіють певними професійними навичками щодня пропускають через себе масу інформації. Одні це роблять спонтанно. Інші заплановано. Одне зрозуміло – цим займається кожен.

Самовдосконалення у всіх його проявах стає дуже модним. Часто можна почути від оточуючих репліки на кшталт : “О, накупив я книг, завантажив різні курси-тренінги буду вчитися програмувати тепер на 4-х мовах!” . Або : “Щойно придбав кілька книжок з курси іноземних мов – потрібно вивчити бо це може згодитися при підвищенні в посаді”.

Врешті постає питання – “Як зробити самоосвіту максимально ефективною?”. Спробуємо подискутувати на цю тему у сьогоднішній статті.

Відразу скажу , що читачів може здивувати назва статті: “Як навчитися вчитися?”. Мовляв а що тут вчитися? Купуєш книжок – сідаєш і “зубриш” від світання до смеркання. Ба ні, у тім-то й річ , що не все так легко як здається. До питання цього слід підійти з комплексним планом дій та неабиякою підготовкою.

Повертаючись до проблематики статті, варто зазначити, що на це питання є кілька десятків відповідей. Можна провести цілий день у пошуках інформації про планування часу, витратити чималі кошти на книги з управління витратами , відвідати дорогі тренінги. І продовжувати не раціонально витрачати свій час.

“Вік живи – вік учись” – так кажуть у народі. Звісно, здобувати нові знання потрібно. Адже вони завжди стануть у пригоді. Самоосвіта допоможе Вам оволодіти новими видами діяльності, підвищити рівень професійності, розширити світогляд, покращити самооцінку, отримати задоволення від нового.

Насправді тема є досить актуальною, оскільки з доступом до мережі Інтернету – ми отримали у спадок гігабайти інформації. Кілька натисків на клавіатуру і ось перед нами всі можливі знання людства. Залишається зрозуміти як її систематизувати, використати собі у користь і не перетворити навчання на формальну вправу, що не принесе жодної користі.

Проведіть собі опитування

Самоосвіта може бути самоціллю або інструментом для досягнення цілей.

Коли самоосвіта виступає самоціллю – це цікавий процес, хобі. Завжди бути у курсі чогось нового, можливість підтримати будь-яку дискусію. Таке самонавчання не потребує певних програм та підготовок.

Самоосвіта – інструмент для досягнення цілей – це вже щось більше. Це бізнес проект, що буде вимірюватися співвідношенням інвестицій і отриманого результату.

Поза сумнівом, перші ніж зайнятися самоосвітою, слід задати кілька контрольних питанням самому собі – тобто проаналізувати власні ресурси, виявити слабкі сторони. Постановка цих питань та отримані результати допоможуть на початковому етапі самонавчання. Власне питання звучать наступним чином:

1. Наскільки я володію навичками самоорганізації?
2. Які предмети/галузі знань я бажаю охопити?
3. Який у мене тип сприйняття інформації?
4. Що я прагну отримати від самонавчання?
5. Скільки часу я можу приділити самоосвіті?
6. У який період доби я краще засвоюю інформацію?
7. Наскільки я володію навичками аналізу отриманої інформації?

Збір результатів

Самонавчання побудоване на необхідності самостійно організовувати навчальний процес. Невипадково питання “Наскільки я володію навичками самоорганізації?” є одним із перших. Адже , якщо ви не володієте цими навичками перша за все потрібно розвивати їх. Потрібно навчитися контролювати виконання плану без сторонньої допомоги. Вам слід буде мотивувати себе самостійно.

Наступні відповіді на питання допоможуть Вам:

– з’ясувати до якого типу , залежно від засвоєння інформації, ви відноситеся. Адже хтось краще засвоює інформацію через книги, а хтось через аудіо- чи відеоматеріали;
– скласти приблизний список джерел для опрацювання;
– оцінити власний час та розподілити обсяги інформації залежно від можливостей;
– скласти навчальний план, тощо.

Важливим є також правильне використання інструментів навчання. Головним інструментом для багатьох стає Глобальна мережа. Найважче систематизувати інформацію саме у ній. Тому не слід поспіхом відкривати все нові і нові посилання. Варто корисну інформацію зберігати у закладках браузера, повертатися до цієї інформації коли є на то потреба. А не перечитувати все підряд. Так легко стати “інфожером” , який діє без мети. Якщо ви бажаєте самонавчатися та самовдосконалюватися у вас повинна бути мета.

Ще одним із вагомих моментів самоосвіти є необхідність вміло аналізувати отриману інформацію та ефективно читати. Адже наше мета – навчитися виносити з тексту практичну користь. Важливо осмислювати зміст тексту, виділяти цінну інформацію, робити замітки. При отримані та опрацюванні нової інформації виникає емоційна реакція , наш мозок активно працює та намагається упорядкувати сотні думок. Тому слід обов’язково вести записи у будь-якій формі. Це може бути викладено у формі щоденника, нотаток, “нотаток на полях”, творчих записів у зошит. Перечитування написаного допоможе краще засвоювати інформацію та генерувати нові думки.

Післямова

Після вищезазначеного слід зазначити – той хто бажає зайнятися самоосвітою повинен скласти власну програму дій . Проаналізувати власну мотивацію, обрати напрямок знань, який необхідно засвоїти та сформулювати цілі. Варто починати зі збору інформації і поетапно йти від планування до опрацювання отриманої інформації. Завершальним етапом є довгоочікуване застосування отриманих знань на практиці. Адже це і є метою всього процесу “Самоосвіта – інструмент для досягнення цілей”.

Дякую Вам за увагу!
До наступних зустрічей!

Автор статті: bankiduki.Також раджу прочитати:

коментарів - 9 може ще щось напишете?

 1. russo turisto 11.03.2011 пише:

  Не помню кто это сказал, но эти слова я запомнил на всю жизнь – Учись мой сын, ибо наука сокращает опыт быстротекущей жизни.

 2. Toss 11.03.2011 пише:

  Головне – щоб було цікаво, все решта фігня.

 3. йорік 11.03.2011 пише:

  Класна стаття, вважаю що самовдосконаллення жавжди приносить корись, так як ви стаєте більш розважливішими , культурнішими, естетично вихованішими, що краще дозволяє усвідомлювати життя навколо і покращує самооцінку, як говорять вчитися ніколи не пізно, а чим людина розумніша, тим легше життя в цей важкий час. Банкі РЕСПЕКТ

 4. zars 11.03.2011 пише:

  “Scencia potencia est” – мова то мертва, а думка – вічна.

 5. Архіваріус 11.03.2011 пише:

  Виявляється, що Банкідукі не тільки вірші вміє укладати, а ще знає як до науки стежку потрібно прокласти. Молодець. 😀

 6. De_Funker 11.03.2011 пише:

  Цей хлопчина знає все про все ! 👿

  Дуже пізнавальна стаття, Банкі як завжди на висоті. 🙂

 7. Gena Bukin 12.03.2011 пише:

  Банкідукі – це ще й поет. Напевно вчився добре, з тих ботанів. 😆

 8. Stakeholder 12.03.2011 пише:

  Приєднуюсь до всіх попередніх коментарів, стаття дуже корисна і актуальна, бо більшість людей чомусь думає, що знання дає статус а не робота над собою, накшталт якщо я хожу в універ і протираю там штани, то це той процес який має привести мене до успіху, і більше нічого робити не треба. А потім починається: ой, вища освіта, а роботи нема…Сила волі+наполегливість+інтернет здатні зробити з їх власника того ким він мріє бути.

 9. wampirw 14.11.2011 пише:

  Аналітично грамотна стаття.

Написати коментар

Ваш email не публікуватиметься.


*